Tvirta medinė lova iš statybinių atliekų

Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms atsirado poreikis pasidaryti lovą. Kadangi viską ką darau stengiuos daryti savo rankomis, tad ir lova buvo daroma savo rankomis. Geros kokybiškos medienos aš neturėjau, tad teko tenkintis statybinės medienos atliekomis. Labai gerai tai, kad jai jau beveik metai, tad galima sakyti pradžiuvusi, nors mačiusi visko, ir sniego su lietumi, ir saulės. Eglinė ir pušinė mediena realiai tinka tik lauko baldams ir tai su tam tikromis išlygomis, bet gyvenimas priverčia rinktis tai kas yra šiuo momentu. Pasiraitome rankoves, ir imamės darbo.

IMG_0909

Lovos kojoms buvo pasirinkti mediniai grubiai 10 x 10 cm mediniai tašeliai. Rankinio pjūklo pagalba atsipjauname reikiamo ilgio tašelius (nepamirštame užleisti po kelis centimetrus, vėliau nupjausime tiksliai). Savadarbėmis staklėmis juo nuobliuojame ir padarome visas briaunas lygias 90 laipsnių, plačiau apie stakles galite paskaityti ankstesniame straipsnelyje „Reismusinės obliavimo staklės iš elektrinio obliaus„.

IMG_0922

Pirmiausia buvo pradėtos daryti lovos kojūgalio detalės, jei būti tiksliam skersiniai. Tam buvo naudojamos grubiai 10 x 5 cm storio lentos, savaime aišku jos pirma būdavo nuobliuojamos. Jei kartais neturite elektrinio obliaus ir medienos apdirbimo staklių ne bėda, tai puikiai galima padaryti ir rankinio obliaus pagalba, ir toks rankinis darbas teikia daugiau malonumo nei mechanizuotas darbas. Sekantis etapas iškyšų formavimas (atsiprašau už mano lietuvių kalbą, bent jau tokį terminą suradau internete). Tai daroma elektrinio frezerio pagalba, mano atveju jis sumontuotas į savos gamybos stalą, apie kurį plačiau galite paskaityti ankstesniame straipsnyje „Paprastas frezavimo stalas„. Nedidelis patarimas frezuojant naudokite papildomą medinį tašelį, kuris neleis frezai išdraskyti medieną kampuose.

IMG_0923

Analogiškai pagaminame visus tris lovos kojūgalio skersinius. Frezuojame ne iš karto visą plotą, pirma jūs galite neišlaikyti detalės ir susižeisti, antra nepasieksite reikiamos kokybės. Visi šonai buvo frezuojami po minimum tris kartus. Pakeliame frezą į reikiamą aukštį, ir visus šonus apdirbame, vėliau dar truputį pakeliame frezą ir operaciją pakartojame, ir taip iki reikiamo aukščio. Iš rimtų stalių turbūt gausiu velnių už iškyšų dydį, realiai jis turėtų būti didesnis, bet mane ribojo turimos frezos, aišku galima būtų daryti rankomis kaltelio pagalba, bet tam aš negalėjau skirti laiko.

IMG_0924

Sekantis etapas sujungimo kiaurymų formavimas, tai taip pat buvo daroma frezerio pagalba. Jas galima daryti ir rankose laikant frezerį su šoninės atramos pagalba, bet mano atveju naudojau stalą. Tiesiai ant stalo pieštuku pažymėjau vietas iki kurios reikia stumti detalę, ir palaipsniui po truputį vis daugiau iškišant frezą buvo suformuotos sujungimo kiaurymės.

IMG_0925

Sekantis etapas skersinių galų suapvalinimas, tai daroma labai paprastai. Aštraus peilio pagalba grubiai suformuojamas apvalumas, o su šveičiamu popieriumi detalė apdirbama galutinai iki reikiamo tikslumo. Nepamirštame patikrinti kaip šios detalės susijungia tarpusavyje.

IMG_0926

Prieš suklijuojant viską surenkame be klijų, taip sakant sausai, patikriname ar viskas gerai, ar detalės sujungiamos be plyšių ir pan. Tik pilnai įsitikus, kad viskas gerai ruošiamės klijuoti.

IMG_0927

Patepame klijais detales ir viską gerai suspaudžiame spaustų pagalba. Truputį apdžiuvus klijams nuvalome klijų likučius, nes vėliau juos bus galima pašalinti tik mechaniniu būdu, o tai rizika, galima pažeisti medienos dirbinį.

IMG_0928

Sekantis darbelis, kol džiūsta lovos kojūgalio ir galvūgalio sujungimo konstrukcijos tai sujungimo kiaurymų formavimas lovos kojose, Technologija lygiai tokia pati, tik reikia sureguliuoti frezos stalą iš naujo, bet tai padaroma labai nesunkiai.

IMG_0946

Prieš suklijuojant galutinai, lovos kojų briaunas suapvaliname frezos pagalba, tai ne tik grąžiau bet ir praktiškiau, mažesnė tikimybė susižeisti į aštrų kampą.

IMG_0935

Suklijuojame lovos galo kostrukciją galutinai, kadangi tokio dydžio spaustų neturiu pasinaudojau automobiliniais krovinio pritvirtimo diržais. Galuose pakišame medinės lyštveles, kad spaudžiant nepažeistume detalės, centre taip pat pakišame medinius tašelius, ir viską gerai suspaudus paliekame džiūti.

IMG_0936

Analogiškai suklijuojame ir lovos galvūgalio konstrukciją. Nepamirštame apsaugoti detales nuo pažeidimo spaudžiant, ir paliekame viską gerai išdžiūti.

IMG_0932

Visos suklijuotų konstrukcijų briaunos buvo suapvalintos rankinio frezerio pagalba, tai ne tik estetiškai grąžiau bet ir saugiau. Naudojau frezą su atraminiu guoliuku.

IMG_0940

Lova be šonų ne lova, tad prie grubiai 10 х 5 cm obliuotos lentos priklijuojame 4 х 4 cm storio medinį tašelį.

IMG_0939

Viską vėliau papildomai persukame medvarščiais, ir paliekame gerai išdžiūti.

IMG_0944

Kaip ir visų lovos medinių detalių kraštus suapvaliname rankinio frezerio pagalba.

IMG_0947

Gerai nušlifavus lovos medines detales jas reikia apdirbti. Tam naudojau aliejų medienai, geresnio savo kaime neradau tad tenkinamės tuo ką turime. Pirmą sluoksnį dengiame teptuko pagalba gan gausiai, mediena turi gerai įsigerti, po kokių 20 min viską gerai nuvalome skudurėliu. Negalima palikti aliejaus pertekliaus, pirma jis ilgai džius, antra toje vietoje atsiras negraži dėmė.

IMG_0948

Taip atrodo lovos dalis po pirmo sluoksnio nuvalius aliejaus likučius. Vienas labai svarbus niuansas, nepalikite bet kur skudurėlius ar kempines bet kur, jos gali savaime užsidegti. Pabaigėte darbus, ir viską surinkę sumeskite į krosnį ar bent jau sudėkite į skardinę ir užpilkite vandeniu.

IMG_0949

Nepamirštame apie dar vieną svarbią detalę tai groteles čiužiniui. Turiu jus įspėti šioje vietoje netaupyti ir jas gaminti iš kokybiškos medienos (be šakų ir pan.) pageidautina kietesnių rūšių, kaip ąžuolas ar uosis. Nes man būtent šią vietą dar reikės patobulinti, viskas gerai kol kas laiko bet noriu apsidrausti, savaime aišku visada galima bandyti sumontuoti papildomą atramą per vidurį.

IMG_0954

Atidžiai paskaičiuojame reikiamus tarpus tarp grotelių, jis jas pritvirtiname austa juosta aš ją radau pirkti žemdirbių parduotuvėje (teko gerai palakstyti). Tvirtiname kabių pistoleto pagalba.

IMG_0956

Na ir pagaliau galutinis vaizdelis taip sakant, lovos matmenys pritaikyti 1 х 2 metrų čiužiniui (kurį dar teks įsigyti). Iš pradžių ieškojau lovos šonų tvirtinimo detalių baldų furnitūros parduotuvėje, bet taip ir nepavyko nieko rasti, tad teko pasitenkinti kokybiškais medvarščiais. Lova gavosi gan masyvi ir labai tvirta. Tai tiek, jei turite kokių klausimų rašykite komentarus, pasistengsiu į visus atsakyti.

5 thoughts on “Tvirta medinė lova iš statybinių atliekų

    1. Dėkui už įvertinimą, didelių sugebėjimų čia nereikia. Tik atidumo ir kruopštumo, o tai mums įdiegė dar tarybiniais laikais mokykloje darbų pamokose. Už kurias labai dėkingas tų metų mokytojams ir švietimo programai.

  1. Tikrai sutinku, tokiam darbui reikia talento ir sugebėjimų, tikrai reikia turėti kažkokius gebėjimus. galiausiai, reikia ir įrankių. Nu tikrai puikus darbas, galima tik pagirti ir kitiems parodyti. Kaip tik patiems prireikė lovos, bet aš nieko panašaus nesugebėsiu padaryti, tad teks pirkti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.