Sveiki, buvo pareikštas pageidavimas turėti savo šiltnamį, noras savaime suprantamas o ir toks statinys labai reikalingas ūkyje. Sveikas maistas, darbas gryname ore ir t.t. Pirkti parduotuvėje nekilo rankos, o ir finansai neleido, tad buvo nutarta pasidaryti pačiam. Labai daug buvo diskutuota facebook grupėse dėl šio statinio konstrukcijos, nagrinėti visi pliusai ir minusai. Perbraižyti daug kartų brėžiniai, ir pagaliau buvo priimtas galutinis sprendimas.
Galutiniame variante jis gavosi 3 x 4 metrų, t.y 12 kv metrų, tik aukštis virš 2,5 metrų. Mūsų poreikiams tai buvo per akis.
Viskas prasidėjo anksti ryte, karkasas buvo gaminamas iš 5 x 5 xm medinių tašelių, tik vietose kur reikėdavo didesnio atsparumo naudojau 10 x 5 cm tašelius.
Kaip ir bet kuris geras darbas turi prasidėti nuo stiprios kavos puodelio, be to niekaip 😉
Gan greitai buvo susuktos dvi konstrukcijos, t.y. priekinė ir galinė sienelės. Visi kampai buvo sustiprinami metaliniais kampeliais.
Nepamiršta ir apie kaubojiško stiliaus duris, kaip vėliau bus matyti jas galima atidaryti atskirai, ar abi kartu.
Kol nebuvo galutinio sprendimo kur tiksliai stovės šiltnamis šoninės konstrukcijos buvo pradėtos montuoti ant laikinų atramų.
Pagal projektą šioje vietoje buvo numatytas gręžinys, tad daryti kažkokius pamatus negalėjau. Tikiuosi nepasitvirtins taisyklė – nėra didesnio pastovumo už laikinumą.
Vos spėjus padaryti pagrindinę dėžutę prasidėjo smarkus lietus, teko susirinkti savo žaislus ir kiūtinti pasislėpti.
Darbai tęsiasi toliau, sumontuota dalinė stogo konstrukcija, stoglangiai bus daromi vėliau, o kad labai neapsunkinti konstrukcijos kurią reikės pernešti buvo nutarta užsiimti improvizuotais pamatais.
Visai šalia buvo išvalyta ir išlyginta aikštelė. Vietoje pamatų naudojau šaligatvio plyteles, prie kurių dujinio degiklio pagalba prilydžiau hidroizoliaciją.
Su kaimynu pagalba šiltnamis buvo perkeltas į galima sakyti pastovią vietą, darbai tęsiasi.
Su sūnaus pagalba visa konstrukcija buvo nudažyta. Kaip dažnai pasitaiko buvo suklysta ir nupirkta per mažai medienos impregnanto, o kitos tokios pat dėžutės labai smarkiai skyrėsi spalva.
Visas apatines lentas kurios liečiasi su žeme buvo nutarta apdirbti su bitumu, prieš tai jį gerai pašildžius.
Pradžiai buvo nutepliotos tik apatinės atraminės lentos.
Pagaliau atėjo laikas montuoti polikarbonadą ir paskirstyti naudingą plotą viduje, padaryti lysves.
Pradėjo po truputį ryškėti galutinis vaizdas. Polikarbonadas buvo tvirtinamas prieš tai išgręžus skylę medvaržčiu su didele plastikine poveržle.
Kaip ir priklauso pagal technologiją visos polikarbonado lapų viršutinės kraštinės buvo apklijuojamos hermetine juosta, o pakeliamų stoglangių kraštuose dar papildomai buvo priklijuotos tarpinės.
Pradėta dirbti su kaubojiško stiliaus durimis, yra visos galimybės sublokuoti abi puseles, ar atidaryti viršutinę durų dalį atskirai. Taip sukeliant papildomą skersvėji šiltnamyje.
Vakarėja, bet ir darbas į pabaigą. Visa danga vietoje, statybiniai darbai galima sakyti baigti.
Lysvės yra, tad jos turi būti užpildytos žemėmis, visa laimė turime nemenką krūvą juodžemio. Karutis su kastuvu į rankas ir vualia.
Pagaliau visi darbai pabaigti, gavosi toks nedidelis šarvuotis iš šono žiūrint, bet už tai turėtų tarnauti ne vienerius metus.
Laistyti rankomis nesinori, tad buvo pradėta gaminti konstrukcija ant kurios bus užkeltas euro kubas vandeniui. Svoris virš tonos, tad konstrukcija turi būti tvirta, medienos atramoms negailime.
Nepamirštame visą konstrukciją taip pat apdirbti medienos impregnantu, nes ji stovės lauke.
Pamatai šiai konstrukcijai buvo padaryti pagal tokią pat technologiją, panaudojant šaligatvio plyteles, nepamiršta ir apie bako dugną.
Pats euro kubas nudažytas tamsiais dažais, taip greičiau sušyla vanduo. Matosi ir dalinai sumontuota laistyvo sistema, bet apie ją atskira kalba.
Vienas darbas dar nepadarytas, tai automatinis stoglangių pakėlimas, bet tai planuose. Na o šiame šiltnamyje derliumi tikrai nesiskundėme.
Oho! gerai pasidarbovaot ir norit pasakyti kad jį surinkot per deiną? Aš būčiau mėnesį statės 😀
Neseniai perskaičiau knygutę apie šiltnamius, tai jeims skersevėjis yra didžiausias blogis, dėl to kaubojiškų durų prasmė abejotina. Taip pat manau truputi persistengta su iš abiejų pusių atidaromu stogu, bent jau taip kaip brėžinyje.
O karbonatas tik viršui hermetizuojasi? Neprilys iš apačiod brudo kokio ir drėgmės? Aš galvoju irgi apie polikarbonatinį šiltnamį bet man labai negražiai atrodo aprasojas ir apžėlęs polikarbonatas iš vidaus.
Tikrai ne per vieną dieną, gerai neatsimenu kiek tai užtruko. Dėl durų buvo taip pat nemažai diskusijų facebook grupėse, bet mano atveju turiu pasirinkimą, jei reikia galiu atidaryti tik viršutinę durų dalį paliekant uždarytą apatinę, arba sublokavus galiu atidaryti pilnai. Brėžinyje parodytas kilnojamas visas stogas, bet realybėje apdaryta kitaip, atsidarinėja 2/3 stogo iš kiekvienos pusės, paskutinėje nuotraukoje tai gerai matosi. Sandarinimo juostelė priklijuota tik ant stoglangio, kadangi dalis polikarbonado plokštės persidengia, ir kad lietus nepapultų į vidų buvo užsandarinta. Jokių problemų su krituliais neturėjau. Kad nežaliuotu plokštė ji būtinai turi užsandarinti iš viršaus, o apačia turi būti atvira, kol kas jokių pažaliavimo požymių, nors jau daugiau kaip metai stovi.
Džiugu, kad patys pasistatėt šiltnamį!
Įdomu kiek visa tai kainavo?
Tiksliai neatsakysiu bet ne mažiau kaip 300€, polikarbonadas ne pats pigiausias buvo naudojamas. O ir kainas LT manau patys žinote.
Tai tada matyt paprasčiau įsigyti ir susimontuoti.
Gal ir jūsų teisybė, verta ar ne štai kur klausimas. Šiltnamis buvo daromas ne vien norint sutaupyti. Visų pigių šiltnamių pačiupinėkite metalinį rėmą, labai nustebsite, ten skarda sunku pavadinti, toks vaizdas kad jie lanksto iš skardinių. Kainą mažinti galima tik keliais būdais, arba mažiau mokant darbininkams, arba smarkiai taupant medžiagoms. Plius tokios konstrukcijos šiltnamio kaip mano niekas negamina, išskirtinumas taip pat kainuoja …
Gražus šiltnamis, tik aš greičiausiai rinkčiausi kokybišką surenkamą iš profilių, tik ne kitų komentatorių siūlomų pigių rusiškų šiltnamių, teko tokį matyti pas kaimynus, pasiskraidžiusį 200 metrų, tikrąją tą žodžio prasme vėjo nupučiami 🙂 o nuorodos į pardavėjų puslapius jau ir užslėptą reklamą primena, čia oftopic 🙂
Dėkui už pastabą, nuorodą pašalinau. Iš dalies galima su jūsų teiginiais sutikti, bet kokybiškas šiltnamis kainuos kaip minimum 2 kartus brangiau, o kur dar pats malonumas kažką daryti savo rankomis. O jei dar šis užsiėmimas leidžia sutaupyti, kodėl gi ne ?
Mes už didesnį šiltnamį, renkamės tarp 18 ir 24 kv.m. juk šiltnamyje ir vynuogę kokią lepesnę galima auginti 🙂
mes tai kažkaip tą vidurinę lysvę panaikinom po antrų metų. kkaip trečia koja pasirodė, praėjimas siauras etc. nu bet čia matyt kiekvienam kaip patogiau.
beje, kaip pagal pietus-šiaurę žiūri šiltnamis?
Durys pietų pusėje, šonai rytai – vakarai.
Laistymo konstrukcijos detaliu tvirtinimas atrodo silpnai ir nestabiliai, o ir o gal net ir pavojingai, turint omenyje kad tona yra ketinama pakabinti kone 2 m aukstyje. Kitas klausimas, o koks tikslas buvo taip aukstai ta vandeni kelti, pvz, metro aukscio nebutu uzteke?
Ši konstrukcija jau išstovėjo visą sezoną, nepajudėjo net per centimetrą, o euro kubas pastoviai buvo pilnas. Rėmas darytas iš 10 x 5 medinių tašelių viską prisukant 12 cm kokybiškais medvarščiais plius metaliniai kampeliai. Taip sutinku, kad iš metalo būtų patikimiau, bet tuo momentu neturėjau. Kol kas laiko ir stabiliai. Žiūrėsiu kaip bus toliau.