Šiltnamio automatika v2

Daugiau kaip prieš savaitę ryte lauke pasitiko linksmas varnėnų čiauškėjimas, vadinasi pavasaris jau ateina greitais ir energingais žingsniais. Tad manau pats laikas pradėti rūpintis šiltnamiu, kuris jau keletą metų iš eilės džiugina nemenku derliumi. Remonto kol kas nereikia, bet kodėl nepatobulinti ? Ir pirmiausia užsiimsime šiltnamio automatika.

Pirma šiltnamio automatikos versija buvo sumontuota transformatorinio maitinimo šaltinio pagrindu, o už įtampos stabilizaciją buvo atsakingi elektroniniai stabilizatoriai dar kitaip vadinami „krienais”, bet būtent jie pirmieji ir neatlaikė. Pagrindinis maitinimo šaltinis buvo 2 x 12V transformatorius bendroje sumoje 24V kuris ir buvo naudojamas aktuatorių maitinimui, o elektroninės įrangos maitinimui buvo naudojama 12V atšaka kuri buvo stabilizuota. Bet žinant kokios kokybės šiais laikais gaminami elektroniniai komponentai galutinis rezultatas greitai pasireiškė, pramušė elektroninį stabilizatorių, o jis tuo pačiu sudegino termoreguliatorių. Bet nėra to blogo kas neišeitų į gerą, atsirado proga ištaisyti žinomas klaidas bei patobulinti.

Patirtis ateina palaipsniui tad šiltnamio automatika v2 neturi išryškėjusių trūkumų plius atsirado nemenkai patobulinimų. Detalės pagrinde buvo naudojamos iš AliExpress elektroninės parduotuvės, ten žymiai pigiau nei pas mus LT, nors ir tenka laukti ilgokai kol atvažiuos. Kam mokėti kelis kartus daugiau už lygiai tokius pat produktus ? Dabar galima rasti visokių elektroninių modulių tik pinigus mokėk.

Vidinis elektronikos blokas

Kairėje matome 36V impulsinį maitinimo bloką, sekanti nedidelė plokštelė dc-dc keitiklis kuris iš 36V padaro 12V kurie skirti maitinti visai kitai elektroninei įrangai, bei valdyti sekančia dalį – bekontaktę rėlę (solid state relay) paskaičiuotą 40A apkrovai, kam ji reikalinga papasakosiu truputį vėliau.

Dangtelio vidinė pusė

Kairėje pusėje komutacinį mazgą palikau tą patį, taip sutaupiau laiko, kam keisti tai kas ir taip veikia. Dešinėje sumontuoti du termoreguliatoriai. Viršutinis atsakingas už temperatūros palaikymą šiltnamyje, viršijus nurodytą limitą suveikia rėlės ir aktuatorių pagalba pakeliamos abi šiltnamio stogo dalys. Apatinis termoreguliatorius atsakingas kaip nekeista taip pat už temperatūrą, bet ne teigiamą, o neigiamą. Jis atsakingas už minimalios temperatūros palaikymą šiltnamyje, jei temperatūra nukrenta žemiau nustatytos ribos įjungiamas nedidelis elektrinis šildytuvas, taip apsaugant augalus nuo šalnų. Būtent tam ir reikalinga bekontaktė rėlė, ji gali komutuoti dideles sroves.

Bendras vidinės sandaros vaizdelis
Bendras automatikos bloko vaizdas šiltnamyje

Dešinėje sumontuotas papildomas 220V kištukinis lizdas kurį galime naudoti savoms reikmėms, aš jį naudoju siurbliui kai reikia pripilti talpas vandeniu iš šulinio. Valdiklio kairėje du termoreguliatoriai, dešiniau sumontuotas jungiklių blokas, viršutinis įjungia / išjungia visą valdymo bloką, antroje eilėje kairėje jungiklis duoda galimybę pasirinkti automatinį / rankinį rėžimą, o dešiniau sumontuotas jungiklis leidžia rankiniame rėžime pakelti ar nuleisti stoglangius. Dešinėje sumontuotas 220V kištukinis lizdas skirtas nedidelio šildytuvo pajungimui.

Termoreguliatoriai

Šiuo momentu viršutiniame termoreguliatoriaus ekrane matome nustatytą 25 laipsnių, o apatiniame 5 laipsnių temperatūrą, kurie atitinkamai pasiekus 25 laipsnių temeperatūrą pakels šiltnamio stoglangius, o nukritus temperatūrai iki 5 laipsnių įjungs nedidelį elektrinį šildytuvą. Dideli raudoni skaičiukai rodo šiuo momentų esančią temeperatūrą. Aišku galima rasti ir sumontuoti kombinuotą termoreguliatorių bet jis kaip taisyklė kelis kartus brangesnis. Tad koks skirtumas vienas ar du, jei atliekamas darbas ?

Palydovinės antenos aktuatoriai

Šioje nuotraukoje parodytas palydovinės antenos aktuatoriai kurie ir kilnoja stogą, jie be problemų gali pastumti virš 100 kg svorį ko per akis užtenka, o ir vėjas joks jiems nebaisus, atlaikys, ko negalima pasakyti apie standartinius automatinius stoglangių atidarytuvus, kurie pagaminti grubiai iš skardos ir neatlaiko jokios kritikos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.