Paprastas elektrinio šildytuvo remontas – patobulinimas

Sveiki, artėjant šaltiems orams norisi kartais įsijungti elektrinį šildytuvą, kuris suteiktų jaukumo vėsiais vakarais. Dauguma skaitytojų gyvena butuose ir namuose garantuotai turi šildytuvus, kuriuos ištraukia iš sandėliukų atvėsus orams, kai dar centralizuotai neteikiama šiluma. Privačių namų šeiminkams paprasčiau, jie gali įjungti šildymo katilus, bet ir jie kartais naudoja elektrinius šildytuvus nes elementariai nenori dėl kelių laipsnių paleisti visos šildymo sistemos. 

Palaipsniui pereiname prie pagrindinės temos. Nesvarbu kokios firmos gamintojos ar kokio galingumo turite elektrinį šildytuvą, anksčiau ar vėliau jis sugenda. Dažniausia gedimo priežastis termo reguliatorius, kuris kaip taisyklė pagamintas bimetalinės plokštelės pagrindu.

Mano atveju nudegė kontaktas, bet dažnai apdega ar visiškai sudega kontaktinė grupė kuri valdo kaitinimo elementus. Ši vieta kaip ir daugumoje atvejų kitoje buitinėje technikoje neapskaičiuota normalioms apkrovoms. Mano konkrečiu atveju maksimali galia 3 kw, tad galite įsivaizduoti kokios tai srovės, tad nieko nuostabaus kad kontaktas sudegė. Gerai kad be jokių fatališkų pasekmių, šioje vietoje kai prarandamas kontaktas atsiranda kibirščiavimas, o tai gali sukelti ir gaisrą, būkite atsargūs ir laiku tikrinkite elektros prietaisus.

Naujos detalės rasti staigiai nepavyko, nors prisipažinsiu labai smarkiai ir neieškojau, nutariau šildytuvą ne tik suremontuoti bet ir patobulinti, sumontuoti elektroninį termo reguliatorių, kuris tikslesnis ir turi daugiau reguliavimo parinkčių. Čia į pagalbą atėjo broliška kiniečių tauta ir jų garsioji parduotuvė aliexpress, pagrinde viskas buvo pirkta ten. Savaime supranta galima buvo surasti internete elektroninę schemą, pasigaminti spausdintinę plokštę, nusipirkti detales ir pačiam susilituoti, bet tai neapsimoka, sutaupyti nepavyks, jie prigamino kalnus elektroninių modulių ir labai nebrangiai, tik vienas minusas dažniausiai prekės reikia laukti daugiau kaip mėnesį, bet jei nesinori laukti galite juos įsigyti elektroninių prekių parduotuvėse tik aišku brangiau.

Aš panaudojau tokį įmontuojamą skaitmeninį termoreguliatorių. Tiesiog išpjoviau skylę šildytuvo gale ten kur stovėjo mechaninis termoreguliatorius. Kadangi tai elektroninis įrenginys jam reikia maitinimo, konkrečiai 12V 200ma, tai išsprendžiau paprastai, panaudojau maitinimo bloką nuo kažkokios sugedusios įrangos, jis negalingas tik 300ma bet mano poreikius pilnai tenkino. Aprašyme buvo nurodyta komutuojama apkrova iki 10A bet suprantama negalima tikėti tuo ką rašo, o ypač kiniečiai. Mano atveju 3kw tai grubiai 13A apkrova, bet kokiu atveju net jei rašytų teisybę neužtektų. Tad apkrovos komutacijai nutariau panaudoti bekontaktę rėlę (solid state relay) paskaičiuotą 40A apkrovai, jei jau su atsarga tai gera … Kaina nuo to smarkiai nedidėja. Jų privalumas tas kad jos neturi jokių mechaninių dalių, tad ir kibirkšties atsiradimo galimybės nėra net ir teorinės, bei negirdėsite suveikimo garso. Valdoma ji nuo 3 iki 32V DC nepamirštame tai kad 12V mes jau turime, o komutuoti ji gali nuo 24 iki 380 C AC.

Liko tik viską gražiai sumontuoti ir sujungti, man teko papildomai surinkti nedidelį stabilizavimo mazgą, nes turimas maitinimo blokas išėjime suteikdavo 18v o reikia 12V, tad šio patobulinimo pagalba gauname stabilizuotus 12V kurių reikia elektroniniai įrangai. Jūsų atveju jo gali ir neprireikti, jei gausite tinkamą maitinimo šaltinį. Galite įsigyti impulsinį maitinimo bloką, jie kaip taisyklė stabilizuoti, bei kai kurie turi reguliavimo galimybę.

Kaip ir viskas, visas remontas kainavo grubiai 5 eurus, dalis detalių rasta stalčiuose, jūsų atveju tai gali kainuoti keliais eurais daugiau, jei pirksite maitinimo šaltinį. Galutinis rezultatas visiškai tenkina, elektrinis šildytuvas vėl veikia, pašalinta kibirkšties atsiradimo galimybė, bei dingo įkyrus suveikiančios bimetalinės plokštelės garsas. Atsirado galimybė žymiai tiksliau reguliuoti temperatūrą, esant dideliam norui galima net padaryti valdymą internetu papildomų modulių pagalba, bet tai man nereikalinga. Sujungimo schemas nepateikiu jos elementarios, bet jei reikės nesikuklinkite rašykite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.